joomla! 3.4

Joomla! 3.4 on varsti tulemas ning sellega seoses ka mõningad muudatused uute versioonide kasutajatoe osas.

 

Muudetud väljalaske strateegia

See versioon on osa strateegiast, mis on olnud lõpetamisel alates 2013 aasta Joomla! Maailma Konverentsilt ja see saab olema esimene väljalase, mis tuleb selle uue strateegia süsteemi järgi. Täiustatud strateegia eesmärgiks pakkuda paindlikumat väljalaskegraafikut ning võimalust pakkuda pika toega versioonidele kasutajatuge pikema perioodi jooksul.

See tekitab kahtlemata mitmeid küsimusi seoses varasemalt välja kuulutatud pika toega (LTS) versiooni 3.5 kohta.

Küsimus: Kas Joomla 3.5 saab olema 3.x seeria pika toega versioon?

Vastus: Ei. Strateegiat on muudetud nii, et see ei määra automaatselt ühtegi konkreetset väljalaset pika toega versiooniks. Uue strateegia järgi peab peab viimasele seeria versioonile pakkuma tuge vähemalt kaks aastat. Näiteks, kui 3.4 saab olema 3.x seeria pika toega versioon, siis toetatakse seda vähemalt kaks aastat pärast selle välja laskmist.

Küsimus: Miks loobutakse X.5 LTS strateegiast?

Vastus: X.5  pika toe strateegia takistab peamisesse seeriasse lisaversioonide lisamise. Kui 3.5 saaks olema pika toega versioon nagu eelnevalt oli planeeritud, siis ei liidetaks 3.x seeriaga ühtegi muudatusettepanekut enne, kui 4.0 arendamine pihta hakkab. Nüüd on see aga võimalik 3.x arendamist jätkata  ilma, et mingit kindlat versiooni lukustataks pika toega versiooniks. See omakorda annab 3.x seeriale üleüldiselt pikema kasutajatoe perioodi.

Küsimus: Mis saab planeeritud  3.5 väljalaskest?

Vastus: See saab olema järjekordne lühikese toega versioon Joomla! 3.x seerias. Hetkel pole selle valmis saamise kuupäeva veel paika pandud.

Visioon

Toote Juhtimismeeskonna (PLT) eesmärgiks on iga versiooni eel paika visioon ja eesmärgid nagu seda tehti 3.3 puhul. See nägemus ei takista muude ettepanekute vastuvõtmist, ega taga tingimata kõiki plaanitud uuendusi. Visiooni välja kuulutamisega plaanitakse suunata kaastööliste ja arendajate fookust sisuhalduse neile aladele, mis on sisuhalduse lühi ja pikaajaliste eesmärkidega paremini ühel lainel.

Nägemus tulevasest 3.4 versioonist on järgnev.

Microdata lisamise jätkamine

Versioon 3.2 lisas Joomla! tuuma GSoC 2013 raames lisatud eduka projektiga JMicrodata teegi ja versioon 3.3 lisas microdata elemendid kahe tuuma komponendile. Versiooni 3.4 jaoks on plaanis JMicrodata teegi täiustamine, et see oleks paindlik ja lihtsalt kasutatav erinevate oskustega inimestele ning jätkatakse ka microdata elementide lisamist tuuma eri osadesse.

Moodulite muutmine saidilt

GSoC 2013 jooksul keskendus üks meie projektidest sellele, et sisuhaldust saaks hallata saidi poolt vaadatuna ja ilma adminiliidesesse minemata ning versioonis 3.2 tehti võimalikuks üldiste seadete ja kujunduse muutmine ilma adminiligipääsu omamata. Samal suunal jätkates on tehtud ettepanek lubada kõikide saidi moodulite muutmist otse saidilt ning eesmärgiks on see plaan viia lõpuni versioonis 3.4.

Composeri integreerimine

Versioonis 3.3 toodi Joomla sisuhaldusesse Joomla! Raamistiku kood, aga praegu on see paigaldatud sellisel moel, et failisüsteem ei ühildu sellega, kuidas composer koodi paigaldab. Versioonis 3.4 plaanitakse composerit sisuhaldusega paremini siduda, et see haldaks väliseid ühendusi nagu Joomla! raamistik ja PHPMailer.

Composeri kohta võid pikemalt lugeda siit artiklist (inglise keeles)

Komponendi com_weblinks eemaldamine

Hetkel on Joomla! sisuhaldus üks suur monoliitne pakk, mille puhul tuleb kõik selles olev paigaldada ja alles hoida. Valikuliste tuuma lisaprogrammide eemaldamine (nagu näiteks mittekasutatavad kujundused või komponendid) põhjustab kahjuks uuendamiste ebaõnnestumist. Versioonis 3.4 alustatakse tööd sellega, et teha kergekaalulisem Joomla! tuum ning pakkudes valikulisi lisaprogramme eraldi Joomla! tuumast. Alustatakse komponendi com_weblinks eemaldamisega tuumast. Neid lisaprogramme arendatakse GitHubis edasi nagu ka kogu muud Joomla! koodi ning need pannakse ka Joomla! lisade kataloogi vastavate alamkategooriate alla, et need oleksid saadavad ka veebist paigaldamise plugina jaoks.

Ajakava

Joomla! 3.4 jaoks on pandud paika järgmine ajakava:

  • 28. mai 2014 - Kõik ettepanekud funktsioonide lisamiseks peavad olema esitatud
  • 11. juuni 2014 - Viimane kuupäev lisafunktsioonide lisamiseks
  • 16. juuni 2014 - 3.4 beeta periood algab
  • 7. juuli 2014 - 3.4 väljalaske kandidaat
  • 15. juuli 2014 - 3.4 stabiilne väljalase

Tasub meeles pidada, et kuna tegu on vabatahtlike ajal ja võimalustel põhineva projektiga, siis võivad kuupäevad muutuda vastavalt sellele, kuidas on saadaval vabatahtlikke ning ka muud arendajatest mittesõltuvad asjaolud võivad neid muuta.

Allikas: Announcing Joomla! CMS 3.4

blog comments powered by Disqus