Tere taas, kallis Joomla-rahvas! Nüüd on siis asjalood sedasi, et kuna Joomla 2.5 on kirjutatud ajaloo unustuste hõlma, ei pääsenud ka meie eraser.ee leht uuendusest. Ja kuidas teisti saakski? Ei ole ju loogiline, et Bill Gates kasutaks oma läpakas Windows 95'te :D Nii siis ka meie, Joomla Eesti kogukond, ei kasuta enam vananenud tarkvara, vaid kolisime uue peale üle :)
Aga et nüüd teema poleks lihtsalt informatiivse iseloomuga, siis jagan ka pisut uuendusprotsessi tagamaid.

  • Nagu ikka, esimene asi on lehest koopia tegemine. On mitmeid lisasid, millega seda teha, aga mina kasutan selleks Akeeba Backup nimelist tarkvara ja siiani pole ta mind kordagi korrektsest arhiivist ilma jätnud. Ideeliselt võiks see produkt olla Joomla paketis kaasas, näiteks mina kasutan seda igal oma hallataval lehel (ja neid on oi kui palju) :) Niisiis, koopia valmis, asume edasi.
  • Parim keskkond katsetamisteks on oma veebiserver. Veebiserveri saab luua pea igasse arvutisse, mida inimesed kasutavad. Tooteid nendeks on mitmeid, mina kasutan XAMPP'i. Väga mugav pakett veebiserverist ja selle vajalikest jubinatest, majandad veebidega oma arvutis nii, kuis süda lustib! Ehk siis lehest loodud koopia sai XAMPP'i üles ja lasin selle lehe lokaalses masinas käima (Y) Kõik igati edukas :)
  • Kes on enne lehe uuendusega kokku puutunud, teab, et mida vähem lisasid su lehel on, seda lihtsam on teda ka uuendada. Päris ilma lisadeta aga korralikku veebi ei tee :) Niisiis vaatasin üle kõik lisad, mida ma/me enam ei kasuta ja eemaldasin need. Vaatasin ka üle need lisad mida kasutan, et nad oleks uuendatud viimase versioonini ja kas nad on Joomla! 3.x-s ka toetatud. Kõige keerulisem teema on kujundusega. Kui olemasolevat kujundust enam 3.x versioonile ei toetata, on õigeim tee leida endale uus kujundus. Netiavarus on neid täis, aga julgen väita, et 20 € eest saab korraliku ja arendaja toega kujunduse – ehk ei tasu hakata kasutama tasuta nuditud variante, või veel enam, hämarate serverite pakutavat... Aga see selleks, eraser.ee lehe kujundus on toetatud ka 3.x versioonis, seega üks mure vähem.
  • Järgmine asi, mida üle vaadata, on prügikastis olevad kirjed, nii menüüdes, artiklites, kasutajates kui kategooriates. Kõik mida ikka vaja pole, oleks mõistlik lihtsalt ära kustutada. Ka oleks tark välja lülitada lehe puhverdamine üldistest seadetest, kui see on sisse lülitatud olnud. Siis on peale lehe uuendamist vähem veidraid teateid :D
  • Niih, nüüd oleme siis sealmaal, kus on taas tark luua varukoopia, kuna nüüd astume põhimõtteliselt viimase sammu. Kui koopia loodud, valime menüüst 'Komponendid – Joomla! Uuendamine'. Paremalt ülevalt valime nupu Valikud ja avanevas aknas valid 'Uuenduste server' määranguks 'Lühikese toega versioon'. Peale 'Salvesta ja sulge' antakse sulle märku, et uuendus on olemas ja allolevast nupust saad vajutada automaatse uuendamise alustamist :)

Pisut numbreid, protsente ja pisikest ootamist. Kui nüüd kõik plaanipäraselt läheb, visatakse kasutajale peale uuendust ette adminni sisse logimise aken. Logid sisse, loed üle paigaldusjärgsed teated, lähed uuenduste haldurisse ja otsid, kas mõni su lisadest endale ka uuenduse leiab (Akeeba näiteks peaks seda tegema). Uuendad kõik kenasti ära ja vaatad, et leht korralikukt toimiks. Kui toimib, oled igati õnnelik inimene! :D Nüüd võid selle lehe serverisse laadida (Y)

Aga kui nüüd kõik plaanipäraselt ei lähe, saad hunniku jagu veateateid, valge lehe või midagi muud, siis tule ja otsi abi Joomla Eesti foorumist. Üsna tõenäoliselt sa seda siit saad.
Ja nüüd, kõigi lugejatele rõõmuks tunnistan, et käesoleva lehe uuendamine minul esimese korraga ei õnnestunud. Sain mõned veateated, mis mind ka Google abiga kuhugi ei viinud. Kolm päeva katsetamisi, korduvaid uuendamisi ja tõsist mõttetööd viisid mind hoopis selleni, et võtsin lõpuks pisut vanema lehe arhiivi ning tegin kõik eelnimetatud punktid taaskord läbi. Ja siis saatis mind edu ja see edu on nüüdseks juba ka lehena üleval. :)

blog comments powered by Disqus