Õpetus: mitmekeelse Joomla! saidi tegemine

Joomlas on nüüd juba mõnda aega olnud sees võimalus teha mitmekeelseid saite. Ometigi pole mitmekeelse saidi töölepanek alati just nii lihtne, kui kasutajad seda sooviksid. Järgnev õpetus teeb ülevaate sellest, kuidas olemasolevat Joomla! saiti mitmekeelseks teha. Õpetuses on pildimaterjalina kasutatud Joomla! versiooni 3, aga see toimib täpselt samamoodi ka Joomla! 2.5 peal.

Kogu protseduur on omajagu aeganõudev, aga midagi väga hullu siiski karta pole vaja. Lihtsalt järgi juhendit samm-sammult.

Keelepakkide lisamine

Keelepakkide paigaldamine tagab selle, et Joomla! süsteemi osad on olemas just neis keeltes, mida su lehel on vaja kasutada. Kui sul on Joomla! juba eestikeelseks tehtud, siis peaks sul olema paigaldatud inglise ja eesti keel. Seega, kui su saidil on vaja ainult neid kahte keelt, siis võid selle sammu vahele jätta. Kui sa vajad aga ka mingeid muid keeli, siis tee läbi kolm järgnevat punkti.

 1. Lisaprogrammid > Keelte haldamine > Paigalda keeli
 2. Vali nimekirjast
 3. Paigalda

Joomla! keelepakkide paigaldamine

Uue sisukeele lisamine

Sisukeele lisamineIga sinu saidil kasutajate jaoks näidatava keele jaoks peab olemas olema ka sisu keel.

 1. Lisaprogrammid > Keelte haldamine > Sisu keeled
 2. Uus
 3. Täidame lahtrid
  Pealkiri: Estonian
  Pealkiri kohalikus keeles: Eesti
  URL-i keelekood: et
  Pildi eesliide: et
  Keele silt: et-EE
  Staatus: Nähtav
 4. Salvesta & Sulge

Seda on vaja iga sisu keele jaoks eraldi läbi teha. Kuigi see pole mitmekeelsuse toimimiseks hädavajalik, on siiski tark  iga keele jaoks panna ka sellele keelele vastav META-info ja saidi nimi. Kui kõik vajalikud sisukeeled on lisatud, siis liigume edasi pluginate ja moodulite lisamise juurde.

VÄIKE VIHJE: Keele juurdepääs ei pea olema tingimata Public (s.t. kõigile külastajatele nähtav). Sa võid seal valida ka näiteks Special, siis on selles keeles olev sisu ja see keelevalik nähtav ainult adminidele. See omakorda võimaldab sul juba olemasolevale saidile lisada muudes keeltes sisu aegamööda ning teha see keel lehel nähtavaks alles siis, kui kogu leht on sellesse keelde tõlgitud.

Saidi mitmekeelsusega seotud pluginate sisselülitamine

Mitmekeelsusega seotud pluginad

 1. Lisaprogrammid > Pluginate haldamine
 2. Otsi nimekirjast üles pluginad Süsteem - Keelte filter ja Süsteem - Keelekood ning lülita need sisse.

VIHJE: Kiireim viis nende pluginate leidmiseks on kirjutada üles otsingulahtrisse sõna keel.

Saidile keelevaliku mooduli lisamine

 1. Lisaprogrammid > Moodulite haldamine
 2. Uus
 3. Mooduli tüüp: Keele valimine
 4. Seadista moodul
  Pealkiri: Keele valik (või mis iganes sulle sobib)
  Näita pealkirja: Peida
  Positsioon: Mooduli asukoht lehel sõltub otseloomulikult kasutatavast kujundusest, aga üldiselt on tavapärane, kui keelevaliku moodul on lehe pleval paremal nurgas. Mina panin Joomla vaikimisi kujunduse korral asukohaks position-0.

Saidi mitmekeelsuse staatuse adminimooduli sisselülitamine

See moodul pole mitmekeelsuse toimimiseks otseselt vajalik, aga see aitab leida võimalike probleeme juhul, kui midagi ei toimi.

 1. Lisaprogrammid > Moodulite haldamine
 2. Vali paremalt ülevalt esimesest filtri lahtrist Administraator
 3. Otsi nimekirjast üles moodul Multilanguage status
 4. Lülita see moodul sisse
 5. Adminiliidese alla vasakule (Joomla! 2.5 korral ülevale paremale.) tekib link Mitmekeelsuse staatus, millel klikkides näidatakse hüpikakent potensiaalsete probleemidega.

Menüüde seadistamine

 1. Menüüd > Menüüd > Lisa uus menüü
 2. Pane lahtritesse Pealkiri ja Menüü tüüp tekstid, mis sulle sobivad. Sisuliselt võivad need olla suvalised väärtused, aga sul endal on lihtsam, kui need määratlevad mingilgi moel kasutatava keele. Loo iga keele jaoks eraldi menüü. Näiteks nii:
 3. Salvesta & Sulge
 4. Kui menüüd on loodud, siis hakkame neisse menüüdesse linke lisama. Peamine asi, mida on vaja teha, on vaja lisada iga keele menüüsse vaikimisi menüülingid iga keele jaoks. Alustuseks kliki selle menüü nimel, mis on sul loodud eesti keelse menüü jaoks.
 5. Uus
 6. Olulised seaded on:
  Keel: Estonian
  Vaikimisi leht: Jah
  Kõikide muude kohtade peale võid panna omal valikul mingid suvalised väärtused.
  INFOKS: Menüülingi tüüp ei tohi olla menüülingi pealkiri, menüülingi alias, tekstieraldaja või väline link. Neid tüüpi menüülinke pole võimalik määrata peamisteks linkideks.
 7. Salvesta & Sulge
 8. Ava inglise keele jaoks tehtud menüü
 9. Uus
 10. Selle menüülingi jaoks on kõik muud tingimused samad, mis eestikeelse vaikimisi menüülingi puhul. ainuke erinevus on see, et keeleks on valitud English (UK).

Kui sul on iga keele jaoks vaikimisi menüülink loodud, siis peaks mitmekeelsuse staatuse link adminiliideses näitama kõikide kohtade peal rohelisi linnukesi. Menüüde juures peaks olema ka vastavate keelte lipukesed.

Mitmekeelse saidi menüüd

Nonii, peaaegu valmis. Ainuke asi, mis vajab veel tegemist on erinevas keeltes menüüde jaoks moodulite lisamine lehele.

Menüümooduli lisamine

 1. Lisaprogrammid > Moodulite haldamine
 2. Uus
 3. Vali mooduli tüüp: Menüü
 4. Vali menüü: vali menüü (nt. Estonian)
 5. Vali sinu jaoks sobiv mooduli asukoht (minu kujunduse korral on asukohaks position-1).
 6. Muud seaded pane vastavalt oma eelistustele.
 7. Salvesta & Sulge

Samasugused menüümoodulid on vaja luua nüüd ka teiste keelte jaoks. Kõik seaded on nende moodulite puhul samad. Ainuke erinevus, mis neis olema peab, on keel ja näidatav menüü.Need moodulid võib luua täpselt samal moel nagu eelnevad seitsmes punktis näidatud. Või kui soovid, siis võid ka teha koopia olemasolevast menüümoodulist ning muuta kopias ära keele ja menüü. Moodulite hulgas peaks sul praegu olemas olema vähemalt sellised moodulid.

Moodulite nimekiri

Sellega on sisuliselt mitmekeelne leht üleval ja loodud. Edaspidi tuleb sisu loomisel ja lisamisel määrata ära nende keel. See kehtib nii artiklite, sisukeelte, kategooriate, moodulite kui ka kogu muu sisu osas.

Jõudu katsetamisel! Kui tekib küsimusi, siis neist võid julgelt kirjutada alla kommentaaridesse.

blog comments powered by Disqus