Joomla! 1.5 uuendamine Joomla! 3.0-le

Jah, nii raske kui seda pole ka uskuda, on veebis veel üsna palju saite, mis töötavad lausa antiikse Joomla! versiooni 1.5 peal. Tänapäevase tarkvara puhul tähendab selline asi tavaliselt palju probleeme ning nagu on näha ka zone.ee blogis ilmunud artiklist Joomla 1.5 veebid botnetis on tegu väga reaalse probleemiga. Sealses blogipostituses mainitud turvaauk on küll JCE turvaauk, mitte Joomla! enda oma, aga see ei kahanda mitte mingil moel probleemi tõsidust - eestis on palju saite, mis kasutavad oma veebimootorina Joomla! 1.5-te ning on viimane aeg nende osas midagi ette võtta. Mida siis teha?

Probleemi põhjus?

Miks pole paljud saidid veel Joomla! 1.5 pealt uuemale versioonile uuendatud? Põhjuseid onsiin väga erinevaid:

 • Uuendamine käib saidi omanikule tehniliselt üle jõu
  Olgem ausad – Joomla! uuendamine versioonilt 1.5 praegusele 3.6-le pole kerge ettevõtmine. See võib üle jõu käia paljudele kasutajatele, kes on võimelised Joomlaga oma saidi ehitama. See pole selline lihtne ühe hiirekliga tehtav toiming nagu Joomla! 1.6-s ja uuemates.

 • Mõni saidi funktsioon vajab toimimiseks vanemat Joomla! versiooni
  Näiteks võib mõnel saidil olla kasutusel konkreetselt selle saidi jaoks ehitatud lisaprogrammid. Ka võib olla kasutusel mõni selline lisaprogramm, millele uuemates versioonides päris täpset vastet pole. Ning kui ei soovita sellest funktsioonist loobuda, siis ongi ainuke valik olla edasi Joomla! 1.5 peal.

 • Võib-olla laiskus või viitsimatus probleemiga tegeleda
  „Mida siin nii väga hullu ikka juhtuda saab” võib olla suhtumine, mis on toonud saidi olukorrani, mida zone.ee blogi kirjeldab.

 • Võimalik ka, et saidi omanik pole üldse teadlik vajadusest oma saiti uuendada.
  Veebileht on üleval ning ilmselt täidab ka oma funktsiooni. Võib ju olla vabalt tegu mõne visiitkaardi tüüpi saidiga, mille puhul võibki jääda mulje, et ega seda polegi vaja väga putitada. Olid ju kunagi ka ajad, mil sait tehti valmis ja ega mingit jooksvat hooldamist polnudki vaja sellele teha.

Millest alustada?

Selline uuendamine on suur ette võtmine. Kui sulle tundub, et see ettevõtmine on sulle endale jõukohane, siis parim koht alustamiseks on Joomla! dokumentatsiooni saidil olev artikkel Joomla 1.5 to 3.x Step by Step Migration.

Kui sulle tundub, et see on väljaspool sinu mugavustsooni, siis võid selles asjas muidugi ka abi küsida. Ka Eraseri jutunurgast võid leida omale asjalikke abilisi. Esimese asjana tuleks veidi mõelda oma saidile ja sellele, mis selles on sinu jaoks vajalik. Mis info oleks vajalik?

Lisaprogrammid

Kas su sait kasutab ainult Joomlaga kaasa tulnud lisaprogramme? Kui jah, siis on olukord oluliselt lihtsam. Enamikud sisu ümberkolimise tarkvaradest saab hakkama Joomla! enda sisuga – see tähendab siis artikleid, kategooriaid, menüüsid, kontakte, linke ja muud sellist.

Kui su saidil on kasutusel mingeid muid lisaprogramme, siis tuleks üle vaadata, millised neist on sinu saidi jaoks kriitilised ja millised mitte. Põhimõtteliselt võid jagada saidil olevad lisaprogrammid kolmeks:

 • Lisaprogrammid, mis pole sinu jaoks (enam) kriitilised

 • Lisaprogrammid, mida saab kergesti asendada uuemale Joomlale sobivatega. Näiteks mõningate moodulite ja pluginate puhul pole vaja sisu kolimist üldse ette võttagi. Lihtsalt on vaja hiljem uuele Joomla! saidile paigaldada sarnase funktsiooniga moodul või plugin.

 • Lisaprogrammid, mille sisu on ka vaja üle kolida. Enamasti on sellisteks lisaprogrammideks komponendid – tüüpilised näited on siin VirtueMart, Kunena, erinevad pildigaleriid jms.

Kui Joomla! Enda sisu üleviimine uuele saidile on suhteliselt valutu tegevus, siis lisaprogrammidega on peavalu tavaliselt rohkem. Mõningate sisu on võimalik uuemale versioonile üle tuua, teiste puhul on vaja tõsist käsitööd. Mõne puhul pole see mõistliku aja ja energiaga tehtav. Ehk siis siin on vaja teha mõningast uurimistööd.

Kujundus

Kas su saidi jaoks on tehtud kujundus spetsiaalselt või oled sa kasutanud mõnda valmiskujundust?

Tehnilise poole pealt on üks asi selge – su saidile on vaja uut kujundust. See võib olla äravahetamiseni sarnane, aga seal on sul kaks võimalust:

 • Kohandad olemasoleva kujunduse uuemale Joomla versioonile. Võid seda teha ise (kui oskad) või siis pöördud selle inimese poole, kellelt selle teenuse ostsid. See on üsna spetsiifiline töö ning kui selline asi on vaja juba niikuinii ette võtta, siis võimalik, et soovid seda kujundust ka veidi värskendada, et see oleks mobiilisõbralik ja vastaks kõikvõimalikele tänapäevastele standarditele. Ehk siis siin on sul omajagu tööd ees.

 • Valid mõne olemasoleva kujunduse ja kohandad selle vajaduse korral oma saidile. Sageli on see üsna hea variant, kuna nii saad oma saidile teha uuenduskuuri teha – olgem ausad su sait vajas seda suure tõenäosusega niikuinii, kui sa oled veel kasutamas tarkvara, mis sai viimase uuenduse 4,5 aastat tagasi.

Neist kahest variandist eelistaksin mina viimast, kuna see nõuab reeglina vähem tööd ning ka rahalist väljaminekut. Uus kujunduse võid siis välja valida enne, kui muud sammud ette võtad. Seda mitte selle pärast, et see oleks tehniliselt vajalik – pigem käib see sinu uue saidi planeerimise juurde.

Saidi sisu kolimine ise

Eelnevate asjaolude tõttu on kolimine iga saidi puhul sageli erinev ettevõtmine. Olukorrad ja saidid on erinevad. Mõnikord võib takistuseks saada isegi see, kuidas olemasoleva saidi struktuur on paika pandud. Näiteks üks Joomla! 1.0 sait, mida mul paluti kunagi uuemale versioonile üle tuua oli ehitatud nii, et suur osa saidil olevatest tekstidest olid sisse kirjutatud otse kujundusse, mitte pandud lehele moodulitega nagu see oleks kohane ja mõistlik olnud. Saidi omanik soovis iga hinna eest säilitada ka saidil olnud kujundust. Pluss veel eritellimusel tehtud komponent juurde ning oligi piisavalt nuputamist garanteeritud.

Üldine pilt on aga selline:

 1. Alati tee oma saidist eelnevalt varukoopia (jah, ka siis, kui sellel juba on viirus küljes ning sul pole puhast koopiat saidi failidest)

 2. Kui su Joomla! 1.5 pole veel mingil põhjusel 1.5.26 peal, siis nüüd on viimane aeg see samm ära teha.

 3. Puhasta oma Joomla! 1.5 sait kõigest mittevajalikust. See hõlmab kõiki mittevajalikke lisasid, artikleid, kategooriad, sektsioone, mooduleid, menüülinke ja muud sellist. Puhasta kindlasti ka prügikast.

 4. Installi omale uus ja ilma näidisinfota Joomla! 3 sait.

 5. Liiguta Joomla! 1.5 saidil olev info mõnda migration töövahendit kasutades uuele Joomla! 3.x saidile.

 6. Kohanda uut saiti vastavalt vajadustele nii, et see oleks selline nagu su vana sait oli. See võib hõlmata siis olemasolevate komponentide seadistamist, pildifailide õigesse kohta kopeerimist, uue kujunduse paigaldamist ja kohendamist, URL-idega majandamist ja ilmselt veel omajagu muud tööd.

 7. Kui oled tulemusega rahul, siis võid vana saidi rahulikult ajaloo prügikasti saata.

Mõningad etapid ja meetodid võivad vastavalt saidile varieeruda, aga enamikel juhtudel on kõik

Milline "migration tool" on siis parim?

Siin pole jällegi ühest ja lihtsat vastust. Mõned on tasuta. Valdav enamus kipub olema tasulised. Mõned liigutavad ainult teatud tüüpi infot. Mõned teised jälle suudavad liigutada ka lisaprogrammides olevat infot. Mõningate puhul peab nii vana kui ka uus sait asuma samas serveris, aga mõne teise puhul pole siin mingit vahet.

Mina isiklikult olen töötanud kahe komponendiga:

 • SP Upgrade
 • jUpgrade (Mitte see tasuline jUpgradePRO)
  Oli veel aeg, mil oli see tasuta töövahend täiesti saadaval ning sellega sai saidi tõsta kenasti Joomla!2.5 peale. Mõningaid jamasid temaga oli, aga üldjoontes töötas üsnagi kenasti. Arvata on siis, et ehk ka selle tasuline mantlipärija saab oma tööga hakkama.

Väike lingikogu

Kui soovid ennast eelnevalt ise kurssi viia, siis siin on mõned lingid, mis räägivad lähemalt erinevatest tehnilistest üksikasjadest, millega oleks hea arvestada.

blog comments powered by Disqus