Kuidas valida head Joomla! kujundust?

Üks sagedasemaid küsimusi, mis mulle esitatakse on see, et palun ole hea ja soovita head Joomla kujundust. Ja kuigi see küsimus tundub lihtne, pole see tegelikult nii väga lihtne kahel põhjusel.

Esiteks on "hea" väga suhteline. Teiseks on Joomla! jaoks saadaolevate kujunduste arv üsna suur ning sealt hea ja korraliku väljavalimine võib võtta üsna kaua aega. Millega siis kujunduse valimisel arvestada ning kuidas leida just sinu jaoks seda head kujundust? Selles artiklis toon välja mõned mõned mõtted, millega mina olen proovinud kujunduse valimisel arvestada.

Milline kujundus on "hea"?

Saidi tüüp ja sisu

Esmalt on hea mõelda, mis tüüpi saidiga sul on tegu. Uudisteportaal, kunstniku portfolio ning ettevõtte leht nõuavad kõik erinevat tüüpi kujundusi. Ja seda mitte ainult kujunduse elementide või stiili poolest, vaid ka funktsioonide poolest. Mõnikord ei meeldi kliendile näiteks kujunduse värviskeem, aga samas on sellel kujundusel olemas ka erinevaid värviskeeme või siis lihtsad võimalused peamisi värve muuta ilma koodi puutumatagi. Ka saidi sisu määrab kujunduse stiili. Laste mänguasjapoele näiteks soliidsete toonide ja välimusega korporatsiooni kujundus ilmselt ei sobiks. Seega arvesta nii oma saidi sisu kui ka brändiga.

Lisafunktsioonid

Lisaks värviskeemidele on hea mõelda ka lisafunktsioonidele. Näiteks on mõnes kujunduses kohe olemas stiilid mõningate lisakomponentide jaoks, mida sa soovid ehk oma saidil kasutada. Kui sul on plaanis teha e-poodi (nt Virtuemartiga) või kogukonna saiti foorumiga (nt. Kunena) siis on mõnikord ka hea vaadata, kas valitud kujunduses on ka tehtud selle komponendi jaoks mingeid eristille, et komponent ja kujundus sobiksid omavahel väga hästi kokku.

Lisafunktsioonide alla kõivad põhimõtteliselt ka raamistikud (frameworks). Mina isiklikult valin sageli kujunduse, millel on ka mingi raamistik (nt. Gantry, T3 vms) Põhjus on see, et neil on sageli väga paljud funktsioonid toodud mugavalt Joomla! kujunduste raamistikudadminiliidesesse. Tegevused, mis varem nõudsid kättpidi koodis surkimist ning FTP-ga failide asendamist, on nüüd muutunud lihtsalt mõneks hiireklikiks. Logo vaheatmine, kujunduse värvide muutmine, paigutuse muutmine, lehekülje laiuse muutmine ja paljud muud sellised tegvused on nüüd paljudel kujundustel adminiliidesest seadistatavad.

Responsive

ResponsiveJärgmiseks tasub mõelda sellele, kas kujundus on mugavalt kasutatav ka mobiilsetelt seadmetelt. Ehk siis vaata, kas kujundus on responsive. Selline kujundus oskab muuta näidatavaid elemente ning paigutada neid nii, et su sait on mugavalt kasutatav ka väiksematel ekraanidel. Joomla! 3.x puhul on mobiili valmidus koheselt sisse ehitatud, aga samas ei pruugi Joomla! 3.x jaoks ehitatud kujundused olla tingimata responsive kujundused. Kui kasutad mõnda raamistikuga kujundust, siis pole see reeglina probleemiks.

Joomla! 2.5 või 3.3

Vaata, kas kujundus on olemas sinu Joomla! versiooni jaoks. Joomla! 2.5 ja 3.3 on mõlemad praegu ajakohased ja asjalikud valikud, aga kui su 2.5 saiti ei saa praegu veel 3.3 peale uuendada, siis pole mõtet ainult Joomla 3 jaoks ehitatud kujundusi vaadata. Samas, kui sa vaatad Joomla! 2.5 kujundust, siis võiksid juba heita pilk ka sellele, kas sellest kujundusest on olemas ka 3.3 versioon. Enamasti on, aga siiski tasub kontrollida. See teeb tulevikus Joomla! versiooni uuenduse lihtsamaks.

SEO

Otsingumootorite jaoks optimiseerimine sõltub lisaks saidile pandud sisust ka kasutatavast kujundusest. Otsingumootoritele meeldib puhas, lihtne ja korrektne kood ning lisaks.

Kust siis häid kujundusi otsida?

Esimene soovitus, mis sulle tõenäoliselt antakse on www.joomla24.com ja see on väga hea soovitus. Seda eriti, kui sa otsid tasuta kujundust. Kasutan seda saiti ise sageli juhul, kui kujunduse autor nõuab saidilt kujunduse allalaadimiseks oma saidil registreerumist. Ma ei viitsi seda tavaliselt lihtsalt kujunduse hankimiseks läbi teha ning laadin selle alla Joomla24 lehelt. Ometigi on seal sisuliselt hunnikus läbisegi väga head kujundused ning ka palju selliseid, millest mina käin kaarega mööda. Kuidas siis terad sõkaldest eristada?

Olen aastaid tagasi kirjutanud sellest, et sageli on tark valida kujundus, mille on teinud professionaalne Joomla! kujundajate klubi. Põhjus on sama. Kuna nende inimeste igapäevatööks ja elatiseks on niikuinii Joomla! kujunduste treimine, siis on seda põhjalikkust ja läbimõeldust sageli näha ka nende töödest, mis on saadaval tasuta. Seega vahet pole, kas sa otsid tasuta või tasulist kujundust. Esimese asjana pööran pilgu tavaliselt erinevatele Joomla! kujunduste klubidele ja hakkan sealseid kujunduste näidiseid läbi lappama.

Joomla! kujunduste klubid!

Järgnevat on toodud välja mõned tuntumad Joomla kujunduste klubid. Põhiosa nende kujundustest on tasulised ja ainult üksikud neist on tasuta. Olen panemas kokku nimekirja ka konkreetsetest kukujundustest, mida julgen soojalt soovitada. Need võid leida siit mõne päeva pärast. Seniks võid aga heita pilgu allolevatele linkidele.

RocketTheme

Üks pikaaegsemaid ja tuntumaid Joomla! kujunduste loojaid. Lisaks Joomlale jagub neil andekust veel ka Magento, Wordpressi, ja phpBB kujunduste loomiseks. RockeTheme kasutab oma kujunduste alusena Gantry raamistikku.

joomlart-logo

Staažikuse poolest on see RocketThemega sama pulga peal. Nende kujunduste aluseks on T3 raamistik.

JoomlaBamboo

Seegi tegija on Joomla! vallas ilma teinud juba Joomla! 1.0-st alates. Nende kujundused on silmale ilusad ja üldiselt minimalistlikud. Kujundused oma stilli poolest teiste klubide kujundustest selgelt eristuvad .. ja seda heas mõttes. Kasutatav raamistik on T3.

Nemad olid minu meelest esimesed, kes hakkasid välja andma responsive kujundusi. Seega selle valdkonnaga on neil kogemusi seega arvestatavalt. Kasutusel on neil oma raamistik, mis kannab nime Warp.

Gavick icetheme-logo

blog comments powered by Disqus